Hitta livslustens ”On-knapp”!

Jill Lagerqvist – Hälsoresan fortsätter

Minne från en av alla mina morgonstunder

Texten talade till mig och ville delas igen i ett blogginlägg. Vet inte varför, men lyder min inre röst nu då 😉 Kanske för att i raderna så hittar jag påminnelser och små nycklar för mig själv och som vanligt tänker jag att någon annan kanske kan hitta något av värde för sig själv, hur man än väljer att ta in mina ord.

Hösten 2021 mitt i en orolig tid…

Vacker musik i bakgrunden.

Tända ljus och som vanligt drar tankarna igång kors och tvärs på morgonkvisten… så mycket som vill fram och ut, så lite tid för att sätta sig ner och göra det.

Mysigast med hösten är att tända ljus. Ett enda ljus kan lysa upp ens tillvaro rejält även i becksvart mörker 💗

HÄLSA är så hett debatterat eller snarare kanske allt annat än hälsa egentligen. I alla fall den delen av hälsa som jag arbetar med. Jag vet att många söker efter de mer naturliga alternativen, de som gör gott för hela människan och det som får börja med ens insida och där självläkningsprocesserna och det egna immunförsvaret alltid har, är och kommer att vara det centrala och viktiga. Vår egen förmåga och styrka.

Flera av oss som arbetar med komplementära hälsobehandlingar och koncept utför orsaksbehandlingar i första hand och lägger sedan till symtombehandling.

Efter att ha fått förmånen att leva så länge som jag har (notera att det är ett minne fr 2021 nu) så kommer också de egna erfarenheterna och därmed insikterna om livet. Där är jag trygg med mina kunskaper och fullt fast att jag gör det som jag är ämnad att göra. Sedan 1,5 år tillbaka har jag, så väl som många andra inom min bransch, fått utmaningar som heter duga och här gäller det att vara trygg med vår kunskap. Vi har skapat små nätverk där vi samlar kraft och kan få känna en gemenskap. Det är så värdefullt och viktigt. Vi är mitt uppe i de största utmaningarna någonsin under vår livstid. En del har dock fått möta på personliga, ännu större sådana. Vi behöver hålla fast vid vår ödmjukhet inför det och öppna upp sinne och hjärta inför varandra, inte tvärtom. Insikter och erfarenheter kommer olika till oss alla.

Något ”större än oss själva”

Ibland tänker jag på att varje enskild människa behöver hitta den där känslan när de kände en större samhörighet med livet, när de kände att de ”nästan blev religiösa” som vi brukar uttrycka oss här hemma. När livet tar tag i en, när det är så vackert/intensivt/påtagligt att vi inte kan värja oss utan får öppna famnen och välkomna det som kommer. När kände du så? Har du tillåtit dig att känna så? Det behöver inte vara det största någonsin som hänt dig.

För mig kommer ett minne av när jag och min numera (till slut gifte vi oss!) make återförenades efter att det tog slut mellan oss. 7 månader var det slut. Kaputt, helt finito. Sedan var det något som förde oss samman igen och det var på Sweden Rock festivalen 2006. På natten tog vi bussen hemåt till mig i Hällevik och den stannade vid Hanöhus. Vi gick på strandpromenaden och det började ljusna. Fåglarna kvittrade, solen kröp fram och det blev ett magiskt ljus över hamnen. Så där stannade vi precis vid hamnkanten och så kom vi överens om att: ”Den här stunden ska vi alltid minnas som en av de vackraste och magiska händelser vi får vara med om.” Så är det och där och då kändes livet så starkt att jag var helt tagen.

Sen kommer livet över en på en massa andra sätt med utmaningar, sorg, besvikelser, sjukdomar och annat. Men också andra fina händelser att samla på i sitt hjärta 💗

Ändå glömmer vi ofta bort de där fina och så hamnar vi in i en massa yttre faktorer som ständigt matas oss… så till den grad att jag skulle vilja kalla det för medias makt att hjärntvätta oss och vi går in i det för det är så svårt att värja sig. Vi är inte utrustade med skydd mot det. De flesta av oss har aldrig någonsin fått några verktyg eller utbildning i att skydda oss. De unga idag har kanske, som en del av sin utbildning, i alla fall kunskaper om hur de ska hantera all information. Sen är det en annan femma om de gör det 😉 Men många av oss på min vänlista här på FB föddes innan allt det här ”nya” med datorer, smarta mobiltelefoner och internet. Vem tänker på att skydda sig eller hur all information ska hanteras?

Internet kommer bli så stort i framtiden att vi inte ens kan föreställa oss

I slutet av 90-talet, innan jag fick barn, så gick jag en 5 poängskurs på högskolan med datorkunskap. Det var skitsvårt tyckte jag! Det mesta fastnade inte, men en sak fastnade och det var det här med att internet kommer att bli så stort och att det kommer förändra oss helt när det väl har implementerats. ”Du kommer hitta allt på nätet, på gott och ont och det är viktigt att du kan ha en förmåga att sålla och sortera”… Där och då tänkte jag att hur ska det gå till, hur ska det vara möjligt? Men nu vet vi ju alla hur den enorma utvecklingen på bred front blev. Det har också varit upp till var och en att försöka förhålla sig till allt som ”kom över oss” på ett inte helt naturligt sätt. Ungdomarna kliar sig i huvudet nu och fattar inte vad jag menar, men ni andra fattar nog och drar kanske lite på smilbanden 🙂 För visst är det svårt? Och visst är det stundtals både svårt och tungt att behärska och hantera?

Plötsligt blev hela världen mer tillgänglig

Samtidigt så tror jag att många, precis som jag, har sett massor av fördelar med att hela världen plötsligt känns mer närvarande och tillgänglig. Vi är på så vis mer ”ett med varandra”. Men vi tänker kanske inte på det?

I allt det här så behöver vi kanske nu stanna upp en stund och göra mer aktiva val. Att kritiskt granska allt känns trist. Kanske är det bättre att bara scrolla förbi bara?

Jag kan skriva/säga det om och om igen det här mer att vi behöver vara mer kärleksfulla, omtänksamma och respekterande emot oss själva och varandra. Det handlar inte om att alltid hävda sin rätt eller att ens egen åsikt är den enda tänkbara som gäller. I en sakfråga så kan det kännas så viktigt, absolut, men på vilket sätt ska jag iså fall välja att förmedla med.

Vill jag få uttrycka mig så kanske det är bättre att göra det ödmjukt och vänligt istället för att ”bli trött på alla idioter som säger si eller så” osv…

Våra egna val är viktiga

För jag väljer, så mycket jag förmår, att vara i kärleken och glädjen även om det i sig kan vara en utmaning som gör en matt. Men hellre det resonerar jag. Men ibland måste jag ju använda orden, som verkar vara mitt sätt. Ibland blir frustrationen och viljan att få väcka andra så stor att jag inte kan låta bli. Och där kommer den personliga grejjen, att det får vara ok om jag där och då behöver det, liksom jag behöver tänka att det är så för andra också. Det är svårt och det är trixigt.

Men min tanke är att om vi öppnar upp våra hjärtan och väljer glädje så kanske vi har en större chans? Jag vet inte… livet ger oss smällar. Jag har precis rest mig från den senaste (från hösten 2018 blev jag sjuk rätt allvarligt då med i annat). Vet inte alls när det är dags för att golvas igen. Men tills dess så vill jag leva och fylla på med energi, glädje och kärlek till livet som det nu går.

Bilderna nedan var de som satte tonen inom mig tillsammans med tända ljus, 2 koppar kaffe och finstämd musik den där höstmorgonen för 3 år sedan mitt i pandemin där vi ändå var med på en hälsomässa i Bromölla.

Har du tid och lust. Kika på bilderna och känn vad de väcker inom dig. Vill du så väljer du och därmed sätter du tonen för din helg!

Kram från mig till dig 💗 Önskar dig en fin helg! //Jill

(Kanske kom det här till mig för att det nu i veckan körs en ”Prepp-kampanj” om att vara förberedda om/när krisen kommer? Vi kan läsa om frågan om vi har så vi klarar oss i hemmet i alla fall i 7 dagar om det uppstår en kris? Bara känslan när jag skriver detta gör att en rädsla gärna pockar på och vill gripa tag i mig… Bara en tanke som slog mig nu, att det kanske är därför vi ska tänka på att rädslan har stor makt över oss och den är ett väl beprövat sätt att hålla människor i schack. Var ska vi lägga vårt fokus?

Hitta nycklarna till Livslusten och ON-knappen för detta? Eller köpa på oss KRIS paket och låta hjärnan drabbas av ”Frozen brain”? En del svarar att man kan väl göra både och…

Peace & Love


Upptäck mer från JILA 4 goodlife ~ since 2013

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Publicerad av Jill Lagerqvist - Hälsoinspiratör & bloggare

Jag heter Jill och jag vill dela med mig om mina tankar om "Det goda livet" och reda ut vad det egentligen är? Olika för alla tror jag. Olika är bra. Olika tillför alltid en massa positiva ingivelser och tillgångar. Ibland kommer nya saker in i livet som vi genast lägger in i mappen över saker vi tycker om att njuta av. Mat – motion – filmer – böcker – musik – fritidsintressen – konst – kultur – resor – äventyr. Det tillåtna, det vi läser i sociala medier, i hälsotidningar mm. De saker vi ska tycka om som vi gärna berättar om för andra. Ändå mår så många av oss dåligt. Har vi samtidigt i vår iver över att leva på topp skapat upp tabun och skämskuddar för att vi inte alltid orkar leva så? Följ med i bloggen och min förhoppning är att inspirera just dig som läser att leva mer i feelgoodkänslor och mindre i feelbadkänslor.

Lämna en kommentar

Upptäck mer från JILA 4 goodlife ~ since 2013

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa